Africký záhon

záhonDruhý červnový týden v roce 2016 jsme slavnostně otevřeli nový prvek v naší terapeutické zahradě, tzv. africký záhon, za účasti 250 dětí z mateřských škol z okolí. Záhon by měl sloužit žákům školy a je speciálně upraven tak, aby jej mohli využívat i pohybově znevýhodnění.

Africký záhon v podobě tzv. klíčové dírky představuje specifický typ vyvýšeného záhonu, který má ve svém středu umístěnou kompostovací část. Ta pomáhá udržovat v záhonu dostatečné množství živin a vláhy. Proto je tento typ záhonů vhodný i do suchých oblastí. „Záhon zároveň umožňuje přístup dětem a dospělým s omezenou schopností pohybu. Je vyvýšený, takže není třeba se k němu ohýbat, navíc díky zálivu se žáci snadno dostanou i ke kompostovací části. Děti se tedy mohou nejen učit o přírodních procesech a o tom, jak v zahradě šetřit vodou, ale také mohou s pomocí zahradní terapie zlepšit svůj zdravotní stav," uvádí Dana Křivánková z Lipky.

Záhon byl dokončen asi měsíc před jeho slavnostním otevřením a do stavby se zapojili také pedagogové a žáci speciální školy. „Při stavbě nám pomohla řada šikovných lidí, mezi nimi i přímo děti ze školy. Navíc nám do karet hrálo i počasí. Celý den pršelo, což sice nebylo příjemné, ale aspoň jsme nemuseli jednotlivé vrstvy záhonu prolévat vodou," doplňuje Křivánková.

Více o záhonech tohoto typu se dozvíte např. zde: http://budoucnostjsity.cz/keyhole-gardens-africke-vyvysene-zahony/

Dnes je 26. 11. 2022
Počasí
na naší přírodní zahradě
jasno
2 °C
Nahoru