Procházka přírodní zahradou

planek-zahrady-v1

 

1. Pergola

Zastřešená plocha s lavicemi, stolem a tabulí slouží v zahradě k výuce v přírodním prostředí. V naší zahradě je velmi výhodná blízkost školy a zahrady, a tak odpadá časová náročnost při přesunu na jednotlivé vyučovací hodiny.

2. Nářaďovna

Nezbytná pro uskladnění pracovního nářadí.

 

3. Nádrž na dešťovou vodu

Sem je svedená voda ze střechy pergoly a nářaďovny, nádrž je na 1000 litrů, každá kapka vody dobrá. :)

 

4. Mini arboretum

Zastoupené jsou běžné druhy jehličnatých a listnatých stromů, jako jsou například jedle, borovice, smrk, modřín, buk, dub, jeřáb. Stromy slouží nejen k výuce ale i při výrobě dekorací.

   

5. Divoký koutek (Rumiště)

Místo v zahradě, které je ponecháno bez ošetřování, je to přirozené místo pro mnoho užitečných živočichů. Koutek obsahuje kameny, tlející dřevo, zbytky ostříhaných větví – vše slouží jako úkryty i pro přezimování živočichů.

6. Hmatová stezka

Pro hmatovou stezku využíváme přírodní materiály, jako je kůra, šišky různých druhů stromů, hobliny, korkové zátky, písek, kameny různých velikostí, dřevo, větve, mech, listí a kaštany. Materiály se musí obměňovat, tlející materiál kompostujeme. Hmatová stezka slouží pro rozvoj hybnosti a vnímání smyslů těla.

7. Speciální vyvýšený záhon

Záhon byl vytvořen pro žáky na vozíku a s pohybovým oslabením. Žáci tak mohou pracovat s půdou a náčiním bez většího pohybového omezení.

   

8. Odpočinková zóna

„Nejen prací živ je člověk" Příjemné zákoutí a posezení k rozjímání a kochání se krás zahrady. Pro nás je odměnou zapálit si ohýnek a opéct buřtíky. :)

9. Skalka

Biotop suchomilných rostlin.

   

10. Lesní školka

Z projektu: „Učení venku nás baví" - Žáci sbírali šišky, pozorovali reakce šišek v teple, vyklepávali semínka, na jaře seli. V následujících letech stromky rozsazovali a pečovali o lesní školku (pletí). Vysazování do lesa je posledním krokem cesty od semínka ke stromu.

11. Herní prvky

Skákání gumy, kameniště na hraní.

   
 

12. Ovocná zahrada

Obsahuje ovocné stromy jabloň, hrušeň, slivoň, meruňku, bobulové keře – rybíz, angrešt, rakytník.

 

13. Zkušební záhon

Pro první pěstitelské pokusy, pro první seznámení s hlínou. Nemusíme se vůbec bát, že něco pokazíme.

   

14. Africký záhon

Tento typ záhonu se buduje v oblastech chudých na srážky, veškeré rostlinné odpady (i drahocenná voda, která se při tlení vypařuje) ze záhonu se zpětně vracejí do půdy v procesu kompostování. Kompostovací prostor je uprostřed záhonu a přes něj se i zalévá. Rostliny tak opět přijímají živiny a samozřejmě vodu (že by perpetum mobile?). :)

15. Kompostéry

Kompost je neocenitelný materiál pro přírodní hnojení a opětovné vracení cenných prvků do půdy. Kompostujeme zbytky ze zahrady a přidáváme bioodpady, které třídíme ve třídách i školní kuchyňce.

 

16. Květinový záhon

Trvalky pěstujeme nejen pro samotnou krásu květů, ale myslíme i na včelky a čmeláky. Odměnou je nám krása a vůně květin.

   

17. Zeleninové záhony

Co si vypěstujeme, to si taky sníme. Převážně pěstujeme tyto plodiny: kedlubny, giganty, mrkev, petržel, celer, cibuli, pórek, česnek, brambory, rajčata, papriky, okurky. Co nesníme, zavaříme, v zimě uvaříme. Mňam, mňam bramborové placky s povidlím.

18. Bylinkový záhon

Pěstujeme bylinky pro okrasu a vůni, na bylinkové čaje, do bylinkových solí. Pěstované druhy – jitrocel, hluchavka, pelyněk...

19. Bylinková spirála

Suchá kamenná spirála nejvíce poslouží jako stanoviště pro suchomilné živočichy a rostliny, které mají rády slunce. Pěstujeme levanduli, pelyněk, tymián, meduňku, dobromysl, mátu.

20. Hmyzovník

Možnost úkrytu pro užitečné živočichy, kteří se starají o biologickou ochranu rostlin.

21. Školní zvěřinec

Králík a morče. Péče o zvířata je důležitá pro rozvoj zodpovědnosti o živé tvory, naučíme se trvale pečovat o různé druhy zvířat, poznáme jejich potřeby a pečujeme o ně tak, aby byli spokojení a prospívali.

   

22. Pítko pro ptáky

Pozorování ptáčků při koupání je ten nejhezčí pohled.

Skleník

Ve skleníku zjara předpěstováváme sazenice, pěstujeme rajčata, papriky, okurky.

Přirozená louka

Louka, která se seče maximálně dvakrát až třikrát ročně, nabízí drobným živočichům celoroční útočiště. Luční rostliny jsou nepostradatelné pro jejich život. V zahradě ponecháváme alespoň malé části, které se nesekají.

Přírodní materiály v zahradě

Používáme dřevo, kameny z místního lomu ve Křoví, větve, odpadní materiál z ostříhaných ovocných stromů, větvě z vrby. Nemáme v zahradě žádné zpevněné povrchy, které by nepropouštěly vodu.

Nahoru