Školní králíček jménem Panáček

Panáček - obyvatel naší školní přírodní ukázkové zahrady je zakrslý králík. Patří do plemen se zvláštní strukturou srsti - Zakrslý kastorex - ZCa, latinsky - castorex.

Povídání o našem Panáčkovi napsala paní učitelka Blahovcová.

Historie

Mnoho plemen dnešních králíků vzniklo náhodnou mutací při chovu a následném šlechtění. Kastorex netvoří žádnou výjimku. První králík se srstí rex, z něhož chovatelé vytvořili plemeno, se narodil v roce 1919 ve vesnici Louché – Pringé ve Francii. Byl to králík v barvě kastorex. Vesnického faráře Gilleta tento králík velmi zaujal, a proto se rozhodl, že ho bude dále šlechtit. V roce 1924 byli kastorexové poprvé vystaveni na velké mezinárodní výstavě v Paříži. Pro toto nové plemeno, které si v krátké době získalo zájem chovatelů, to znamenalo průlom. Kastorex díky své nesmírně hebké, sametové srsti, nevšednímu typu, temperamentu

a dobromyslné povaze si získal mnoho příznivců a milovníků mezi chovateli, ale i mezi dětmi a stal se domácím mazlíčkem. A tak toto francouzské plemeno přečkalo všechny úskalí naší historie až do dnešní doby, aby i budoucí generace se mohly obdivovat těmto rozkošným a mírumilovným tvorům naší planety.

(Zdroj: Encyklopedie králíků a hlodavců – Esther Verhoef – Verhallenová, REBO International, Nizozemsko 1998)

Popis

Zakrslý králík je forma králíka domácího, která byla vyšlechtěna ve Velké Británii. Všechna plemena zakrslých králíků jsou vzrůstem menší a hmotností nižší než ostatní domácí králíci. Ve většině případů jsou zakrslí králíci více choulostiví než běžná plemena (např. na nachlazení a onemocnění rýmou, která je u králíků velice závažným, až smrtelným onemocněním), a proto jsou určeni primárně k chovu ve vnitřních prostorách. Chov zakrslých králíků je ryze zájmový. Při velmi dobrém chovu se může králík dožít 10 let. Průměrný věk dožití je pět až osm let. Prvním vyšlechtěným zakrslým králíkem bylo plemeno Hermelín. Z něho pak byla vyšlechtěna další plemena. Standardní zakrslý králík má hmotnost 1 až 1,5 kg. Délku ucha má mít do 5 cm. V současnosti existuje velké množství plemen zakrslých králíků a v rámci plemen velké množství barevných rázů. V České republice patří mezi uznaná plemena Zakrslý hermelín, Zakrslý barevný, Zakrslý strakáč, Zakrslý liščí, Zakrslý saténový, Zakrslý beran a Zakrslý kastorex.

Králičí smysly

Sluch je pro králíky žijící v přírodě velmi důležitý, hrozící nebezpečí zaznamenají nejčastěji právě sluchem. Díky jejich protaženým uším, které mohou navíc každé jinak otáčet, mohou slyšet zvuky v prostoru odpovídajícím 360 °. Zakrslí králíci mají sluch také velmi dobře vyvinutý, dokonce si některé zvuky mohou pamatovat, například zvuk hlasu majitele nebo zvuk sypání krmení. Králíci berani údajně slyší hůře, protože mají uši sklopené k hlavě.

Zrak má stejně důležitou roli jako sluch a je také velmi dobrý. Králičí oči mají zvláštní postavení. Jsou nahoře po stranách hlavy a jsou vypouklé. Díky tomuto postavení očí králík vidí kolem dokola. Vidí i nad sebe a dokonce i za sebe. Oči jsou tak bystré, že dokáží zaznamenat i sebemenší pohyb. Králík vidí barevně.

Čich králíci využívají zejména při značkování revíru a při komunikaci mezi členy skupiny. V čenichu králíka se nachází asi 100 milionů čichových buněk. Nozdry jsou pohyblivé, králík díky tomu větří, kontroluje přísun vzduchu a nasává veškeré okolní pachy.

S hmatem je to podobné jako u koček. Hmatové fousky králíci používají při orientaci ve tmě. Zjistí, kudy se protáhnou nebo jestli mají před sebou nějaké překážky.

Chuť mají králíci poměrně dobře vyvinutou. Dokáží rozlišit čtyři typy chutí: sladkou, kyselou, hořkou a slanou.

(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zakrsl%C3%BD_kr%C3%A1l%C3%ADk)

Potrava

Vhodné krmení pro zakrslého králíka je seno a ovesná sláma.

Z obilovin je vhodnější oves a ovesné vločky, menší počet kalorií než u ječmenu, králíček tolik netloustne. Granule - přísun vitamínů a minerálů upravených přesně dle potřeby pro zakrslíka, větvičky z ovocných stromů (jabloňové), někdy dobře usušený chléb, to vše slouží k přirozenému obrušování zubů. Slunečnice nebo lněné semínko na podporu zdravé a krásné srsti. Ke zdravému trávení přispívají také bylinky např. pelyněk černobýl – prevence kokcidiózy (nemoc jater a střev, způsobená parazity). Občas je také důležité zařadit do jídelníčku králíčka jablko, krmnou mrkev, krmnou řepu, listy smetánky lékařské – pampelišky, listy petržele. Samozřejmě důležitý je dostatečný denní zdroj čisté pitné vody.

Panáček

„Ahoj, dovolte, abych se vám představila. Jmenuji se Panáček a jsem holka, tedy samička plemene Zakrslý kastorex. Asi se divíte, proč mám jméno Panáček, když jsem samička? Vlastně mi říkají Panáčka a to proto, že se umím hezky postavit na zadní nohy a krásně „panáčkuji“. Narodila jsem se v Osové Bítýšce, dne 24. května 2010 do pelíšku mé maminky, kterou chovala paní asistentka Pavla Blahovcová. Ve věku 3. měsíců mě odkoupila paní učitelka Jitka Kalinová a doputovala jsem do Základní a Praktické školy ve Velké Bíteši, abych potěšila děti, které navštěvují tuto školu. Bydlím v krásné králíkárně, kde mám byt 2 + 1, kterou mi pořídili žáci a paní učitelky za sběr šípků. A tak tu s vámi na školní přírodní zahradě žiji spokojeně již 8 let“.

Dnes je 23. 1. 2021
Počasí
na naší přírodní zahradě
zataženo
7 °C
Nahoru