Aktuality

JAK ŽÁCI PRAKTICKÉ ŠKOLY SELI PRVNÍ SEMÍNKA

IMG 7256Žáci 1.A pod vedením paní učitelky Věry Šustáčkové zaseli v měsíci lednu 2020 první semínka zeleniny. Venku na školní zahradě vegetace odpočívá, ale ve třídě 1.A to již začíná ožívat.

V truhlících pod půdní peřinkou se probouzí k životu celer bulvový, paprika a řeřicha setá.

Řeřicha je chutná vitamínová bomba, která je snadno dostupná během celého roku. Její pěstování z vlastní zkušenosti rozhodně doporučuji. Proč? Řeřicha setá je nejenom příjemným chuťovým zpestřením jídelníčku chutí připomínající ředkvičku, ale také bohatým zdrojem celé řady cenným bioaktivních látek. Ze 100 g řeřichy údajně do těla dostaneme přes 10 % doporučené denní dávky sedmnácti cenných látek. Malá řeřicha je velkým zdrojem vitamínu C. Obsahuje také vitamíny skupiny B, vitamín E, K nebo betakaroten. Nabízí také minerální látky jako je draslík, železo, vápník, fosfor, zinek, sodík nebo jód. Obsažené látky často v lidském těle působí jako antioxidanty. Prospěšné působení přinášejí také obsažené mastné kyseliny. Nezanedbatelnou úlohu má také chlorofyl, který působí protizánětlivě. Za zmínku stojí také vláknina, která čistí střeva a podporuje jejich správné fungování. Má antioxidační, protizánětlivé a detoxikační účinky. Posiluje činnost imunitního systému. Příznivě ovlivňuje zažívání, také činnost jater nebo žlučníku. Je prospěšná pro ledviny a močové cesty. Pomáhá při nachlazení, představuje prevenci chřipky.

Celer i papriky se sejí velmi brzy vzhledem k jejich delší klíčící době. Jakmile semena vyklíčí a narostou menší rostlinky musí je žáci rozsázet jednotlivě do plastových kelímků, aby sazenice zesílily, než se budou vysazovat do školní přírodní ukázkové zahrady. Žáky čeká ještě intenzivní péče o zaseté rostliny, od kontroly až po pravidelnou zálivku, kypření zeminy a jednocení při rozsazování. Zdroj: https://ukocouradoma.cz/rericha/

Dnes je 22. 10. 2020
Počasí
na naší přírodní zahradě
mlha
8 °C
Nahoru