Aktuality

Listí, listíčko..listopad v zahradě

20191024 135301-1_copyListopad je měsícem podzimních plískanic, větrů na strništích a prvních mrazíků.

Ze stromů opadávají zbylé listy, spadlá semínka se zabydlují v hliněné peřince a připravují se na vegetační spánek. Netopýři a další živočichové se ukládají k zimnímu spánku. Třou se pstruzi, raci kladou vajíčka. Hranostajové se přebarvují do krycí bílé barvy. Mufloni mají říji, začíná chrutí (páření) divokých prasat. Přilétají káňata rousná, hýlové a brkoslavi.

Pranostika

„Ondřejův sníh zůstane ležet sto dní.“

Sbíráme léčivé byliny a plody: jalovec, jmelí, jehlici, puškvorec, hořec, proskurník.

Kompost založený v létě ještě jednou převrstvíme. Před mrazem zasadíme do půdy jarní květiny, medvědí česnek nebo ovocné stromy. Pokud nemrzne, zaléváme ještě zasazené stálezelené dřeviny a trvalky. Vykopeme rozmarýn do květináče a přeneseme jej do chladnější místnosti do 10°C. Zasadíme si do květináče pažitku a cibuli šalotku, které nám poslouží jako zdroj vitamínů přes zimní období. Ryjeme záhony, zapracováváme do půdy zelené hnojení, kompost nebo hnůj. Připravíme si záhon pro sázení česneku, který odpočíval ladem a není prohnojen! Sadbu česneku rozebereme na jednotlivé stroužky a velké stroužky namoříme v Sulce nebo Hypermanganu (Manganistan draselný - světlý růžový roztok). Je to prevence houbovitých a plísňových chorob česneku. Česnek sázíme zdravý, neporaněný, namořený a usušený v polovině nebo ke konci listopadu těsně před zamrznutím půdy. Vypustíme vodní nádrže před prvním mrazem. Lekníny a jiné vodní rostliny přeneseme do sklepa. Uklidíme dekorace a nářadí ze zahrady. Ovocným stromům obalíme kmeny lepícími pásky před škůdci nebo provedeme nátěr vápenným roztokem (1,5 kg vápna na 10 l vody) a obalíme je pletivem. Opravíme ploty. Shrabujeme spadané listí, přebíráme shnilé ovoce i zeleninu, vkládáme do kompostéru, který přikryjeme. Nachystáme ptačí krmítka, do ptačích pítek doplňujeme vodu. Připravíme si lopaty na sníh. Řežeme rouby na zimní a jarní štěpení, odebíráme řízky z okrasných dřevin a bobulovin pro jarní rozmnožování. Zakrýváme růže, lilie, chryzantémy, kalokvět a dosnu smrkovým chvojím a slámou. Zaléváme pokojové rostliny. Prořezáváme nemocné a napadené větve ovocných stromů a ošetřujeme rány stromovým balzámem. Kořeny bobulovin přikryjeme silnou vrstvou chlévské mrvy. Sklízíme až do prvních mrazíků zelenou petržel, růžičky kapusty, lístky polníčku, špenátu, kadeřávku, nať zimní cibule a černý kořen. Nakládáme zelí, zavařujeme červenou řepu. Větráme sklep, když není mrazivo. Na polích je pohnojeno a zoráno. Jsou zaseté ozimé odrůdy obilí.

Práce včelaře v úle

Včelař zatepluje včelstva a provádí aerosolové ošetření pomocí Varidolu. Ten působí jako prevence a léčba proti varroáze.

Zdroje: Lunární kalendář Krásné paní – Žofie Kanyzová

Rady a postřehy včelaře A. F.

Dnes je 22. 10. 2020
Počasí
na naší přírodní zahradě
mlha
8 °C
Nahoru