Aktuality

O prázdninách v zahradě

 

červenec zahrada

Červenec je měsícem letních prázdnin, lesních plodů, hub a vyhřátých luk.

Rostliny dozrávají a dávají plody, tráva schne a obilí žloutne. Letní vzduch je nasycen vůní dozrávání a vůní ozónu a deště po bouřce. Někteří pěvci začínají podruhé hnízdit např. vlaštovky, odlétají rorýsi a žluvy. Probíhá srnčí říje, jeleni vytloukají paroží. „Svatý Jakub dává kukuřici klasy, svatá Anna vlasy.“ Sbíráme léčivé rostliny: benedikt, borůvku, buřinu, celer, čekanku, čočku, diviznu, dobromysl, heřmánek, hluchavku, hrách, jablečník, jahodník, jitrocel, kakost, kmín, komonici, kontryhel, smetánku, kopřivu, křen, len, levanduli, majoránku, mátu, mateřídoušku, meduňku, oves, pelyněk, pískavici, proskurník, přesličku, rdesno, řebříček, řepík, světlík, šalvěj, třezalku, turan, tužebník, violku trojbarevnou, zeměžluč, sléz maurský, měsíček, bez černý, hloh, lípu a ořešák. Ořezáváme živé ploty, odstraňujeme zvadlé květy u růží a plané výhony i u ostatních dřevin např. šeříky. Pravidelně sklízíme dozrálé ovoce, zeleninu a bylinky. Zavařujme, sušíme, jíme nebo jinak konzervujeme bohatou úrodu z naší zahrady a sadu. Pravidelně sbíráme spadané a shnilé ovoce a dáváme je na kompost, kompost vlhčíme a prohazujeme. Pravidelně doplňujeme vodu do ptačích pítek! Plejeme záhony od plevele, při suchu zaléváme. Provádíme pravidelné hnojení, odstraňujeme škůdce např. mšice, molice, dřepčíky, mandelinky atd. Vytahujeme z půdy cibule tulipánů, narcisů, modřenců a hyacintů. Sázíme pozdní květák, vyséváme okurky, macešky, čínské zelí, pozdní brukve, zimní cibuli, špenát, ředkvičky, pozdní salát, zelí, kapustu, kedlubny, vodnici. Doséváme trávník, vysazujeme mladé jahody, vysazujeme lilie bílé, kosatce a krokusy, řízkujeme muškáty, fuchsie, oleandry, hvozdíky, vyséváme dvouletky a odkvetlé trvalky rozmnožujeme dělením trsů. Sbíráme dozrálá semínka okrasných rostlin a zeleniny. Zaštipujeme rajčata, aby dozrávaly plody a odstraňujeme listy se skvrnkami (prevence rozšíření plísňového onemocnění). Probíhají žně, sklízíme slámu, uskladňujeme a čistíme obilí od plev. Na pole vyvážíme hnůj nebo močůvku. Provádíme průklest meruněk, broskví, ořešáku, rybízu a angreštu. Sklízíme česnek, cibuli, rané brambory, dosušujeme a vhodně uskladňujeme. Sklízíme len, protrháváme kořenovou zeleninu a zpracováváme. Práce včelaře v úle: probíhá poslední „medobraní“ tmavého medu, ruší se medníky, dávají se podložky s kyselinou mravenčí k léčbě včelstva (prevence varroázy). Začínají se krmit včely rozvařeným cukerným roztokem.

 

Dalším letním měsícem je srpen. Je to čas končících prázdnin a zralého obilí na sýpkách. Na loukách a pasekách se ozývá cvrkot sarančat a kobylek. V lese kvete vřes, kromě malin a borůvek dozrávají také ostružiny. Odlétají rorýsi obecní, žluvy hajní, kukačky obecné, čápi bílí, vlaštovky obecné. Začíná tah mnoha dalších druhů a zpěv ptáků pozvolna umlká. Ondatry mají poslední vrhy mláďat. „Vavřinec ukazuje, jaký podzim nastupuje.“ Sbíráme léčivé byliny a plodiny: borůvku, brambory, buřinu, celer, cibuli, čekanku, diviznu, dobromysl, fenykl, heřmánek, hrách, chmel, jablečník, jitrocel, kakost, kmín, komonici, kontryhel, kopr, kopřivu, kozlík, křen, len, levanduli, majoránku, mátu, mateřídoušku, smetánku, pelyněk, pískavici, proskurník, přesličku, rdesno, řebříček, řepík, světlík, třezalku, turan, tužebník, vachtu, violku trojbarevnou, zeměžluč, vřes, černý bez, jabloň, meruzalku, ořešák. Znovu vracíme do země odpočaté cibulky tulipánů, narcisů, sněženek, bledulí, modřenců, šafránů, hyacintů, ladoněk, lilií, řebčíků královských atd. Vyséváme kozlíček polníček a letní odrůdy špenátu, ředkvičky, řeřichu pro podzimní sklizeň. Zvadlé letničky v truhlících nahradíme podzimní výsadbou vřesu a chryzantém. Na zahradě stále doplňujeme vodu do ptačích pítek. Plejeme záhony od plevele, zaléváme zeleninu, ovocné stromy a okrasné dřeviny. Sklízíme a zpracováváme dozrálé plody – zavařujeme, sušíme, zamrazujeme a vhodně uskladňujeme. Bojujeme se škůdci na zahradě i v sadu či na poli. Vysazujeme předpěstované sazenice pórku a zimního salátu. Okopáváme a hnojíme sazenice jahod, doséváme trávníky. Kosíme a sklízíme otavu. Přesazujeme dvouletky, trvalky, pivoňky. Vyvazujeme pnoucí růže, provádíme již poslední hnojení. Vysazujeme jehličnany, stálezelené dřeviny, ovocné keře a stromky. Vyvážíme pařeniště, sejeme na sklizené záhony zelené hnojení např. svazenku, hořčici, řepku atd. Sklízíme brambory, fazole, hrách, zelí, kapustu, dýně, cukety, melouny. Sbíráme a sušíme jedlé houby, moštujeme, sklízíme dozrálé bobule vinné révy. Řízkujeme pelargonie, fuchsie. Pokračujeme ve sběru semen letniček, bylin, zeleniny, trvalek. Řežeme a sušíme květiny na suché vazby např. slaměnky, limonky, statice, řebříčky, vratiče, bodláky, černuchy atd. Práce včelaře v úle: pokračuje v krmení včelstev rozvařeným cukerným roztokem, ke konci měsíce srpna probíhá počínající léčba včelstev proti varroáze pomocí roztoku Varidolu.

 

Zdroje: Žofie Kanyzová – Lunární kalendář Krásné paní

 

Rady a postřehy včelaře A. F.

 

Dnes je 12. 8. 2020
Počasí
na naší přírodní zahradě
skoro jasno
25 °C
Nahoru