Aktuality

Říjen v zahradě

20191024 083830„Po svaté Tereze mráz po střechách leze.“ Co všechno přináší měsíc říjen se dočtete dále v článku.

Říjen je měsícem barevných listů, zkracujících se dní a tažných ptáků. Listy stromů a keřů začínají opadávat. Vrcholí odlet ptáků, přilétají hejna zimujících havranů. Srnci shazují paroží, začíná říje daňků. Mufloni a prasata spásají bukvice. Jezevci a plazi upadají do zimního spánku.

Sběr léčivých bylin, stromů a keřů.

Sbíráme anděliku, brambor, celer, česnek, hořec, jehlici, kopřivu, kostival, kozlík, lékořici, mochnu, oman, proskurník, smetánku lékařskou, růži šípkovou, jírovec, jabloň, hloh, jalovec. Na zahradě sklízíme mrkev pozdní, celer, petržel, gigant, zelí, řepu, tuřín, čínské zelí, zimní jablka, hrušky atd. Naposledy sekáme trávníky. Přehazujeme kompost, zarýváme zelené hnojení, hnůj či kompost v záhonech a na polích. Chystáme záhon na sázení česneku.

Hrabeme listí a sbíráme spadané shnilé ovoce. Ošetřujeme kmeny v sadu nátěrem, prevence okousání divokou zvěří. Vysazujeme ovocné dřeviny, rozsazujeme lilie, ocúny, trvalky, růže, narcisy, opadavé keře, macešky a pomněnky. Nemocí napadené stonky rajčat, brambor a další zeleniny spálíme, ostatní kompostujeme. Vyryjeme z půdy hlízy mečíků, jiřin a montbrécií. Necháme je zaschnout a seřízneme stonky na 10 cm, suché a bez zbytků hlíny uskladňujeme do vlhčího, ale nemrznoucího sklepa. Vypouštíme vodu z nádrží a uzavíráme hydranty před mrazy. Trvalky, růže, vinnou révu, byliny přikrýváme slámou, hnojem nebo chvojím.

Přikrýváme také skalničky. Půdu ošetřujeme vápnem jednou za tři roky, prevence nemocí a škůdců. Na záhonech můžeme nechat růžičkovou kapustu, pór zimní, cibuli sečku zimní. Do květináčů přesazujeme cibuloviny – narcis, šafrán, tulipány, sněženky, modřence, hyacint pro zimní kvetení v interiéru. Nádoby necháme vyschnout. Do květníků sejeme nebo přesazujeme petržel, cibuli šalotku a pažitku, abychom měli čerstvé vitamíny přes zimu. Chystáme česnek na sadbu. Vyryjeme do květináče rozmarýn, vavřín a uložíme na chráněné místo před mrazem. Muškáty, fuchsie a ostatní pokojové rostliny vracíme zpět do interiéru. Uklízíme výzdobu ze zahrady. Čistíme ptačí budky, nachystáme krmítka a doplňujeme vodu do pítek.

Práce včelaře v úle. Včelstvo se ošetřuje proti roztoči Varroa destructor pomocí zápalných knotů napuštěných Varidolem. Včelař ošetřuje třikrát během čtrnácti dní. Souší-rámky ošetřuje sirnými knoty před zavíječem voskovým.

Zdroje: Lunární kalendář Krásné paní – Žofie Kanyzová Rady a postřehy včelaře A. F.

Dnes je 22. 10. 2020
Počasí
na naší přírodní zahradě
mlha
8 °C
Nahoru