Aktuality

Květen a červen v zahradě

pink-4228772 960_720Květen je měsícem vůní, květin, mláďat a čas teplých dní naplněných láskou.

Ze zimovišť přilétá sedmihlásek zpěvný, rorýs obecný, ťuhýk obecný, lelek lesní a žluva hajní. Drozdi, kvíčaly, kosi již vyvádějí první mláďata, v budkách jsou vajíčka sýkorek i jiných ptáků. Ve stojatých vodách se líhnou pulci obojživelníků. Instalujeme dřevěné ptačí budky do zahrad. Sbíráme léčivé byliny a listy i květy stromů i keřů. V květnu je vhodná doba pro sběr: heřmánku pravého, hluchavky bílé, mochny husí, smetánky lékařské, violky trojbarevné, vlaštovičníku většího, vachty trojlisté, sedmikrásky chudobky, řepíku lékařského, prvosenky vyšší, podbělu lékařského, kontryhelu obecného, kokošky pastuší tobolky, jahodníku obecného, kakostu lučního, borovice lesní, břízy bělokoré, jírovce maďalu, hlohu obecného, vrby bílé, jabloně domácí a meruzalky. Na sv. Marka (25. 4.) se vysévají okurky. Od 11.−15.5. jsou ledoví muži, což znamená konec mrazivých nocí. Do venkovních balkónových truhlíků přesazujeme pelargonie – muškáty, begonie, fuchsie. Pěstujeme čerstvé bylinky např. bazalku, tymián, majoránku, mátu, meduňku, libeček, oregano, saturejku, rozmarýn, vavřín atd. Od půlky května vyséváme nebo vysazujeme tykve – dýně poblíž kompostu. Odstraňujeme nežádoucí plevel a škůdce. Zaléváme záhony, skleníky a pařeniště. Sázíme brambory, hlízy gladiol – mečíků a jiřin. Roubujeme vinnou révu a ovocné stromy. Přihnojujeme a okopáváme jahody. Pokud již nehrozí ranní mrazíky vysazujeme na záhony rajčata, papriky, chilli, celery, saláty, okurky, mochyni, kedlubny, květáky, růžičkové kapusty, pór, zelí, aksamitníky, lichořeřišnici. V době květu broskvoní a meruněk je vhodné období pro ozdravný řez větví. Na zahrádce vyséváme fazole, hrách, červenou řepu, vodnici, ředkvičky, ledový salát, kopr, kerblík, čínské zelí, cukrovou kukuřici, zimní zelí. Odstraňujeme odkvetlé a suché květenství šeříku čínského, rododendronu. Vysazují se rostliny dvouletky – slézová růže, divizna, byliny – měsíček lékařský a vodní rostliny do zahradních jezírek. Vyséváme semena letniček pro suché vazby. Sklízíme chřest a řapíky rebarbory. Včelaři prohlíží svá včelstva, kontrolují matku – královnu, jak klade nová vajíčka, přidávají nové mezistěny a medníky. Kontrolují stav plodu a snůšku medu. Pokud nechtějí včelaři nové královny, odstraňují matečníky, ze kterých se líhnou nové matky. Připravují se na možné rojení při teplém počasí.

Červen je měsícem rozkvetlých luk, přicházejícího léta a nejdelších dní. Je to doba nového plození, růstu a první úrody. Kvetou lípy a dozrávají rané třešně, jahody, kamčatské borůvky, muchovníky. Většina pěvců vyvádí svá mláďata. Vytírají se sumci, rojí se včely medonosné a lesní mravenci. „Na svatého Jána otvírá se k létu brána“. Dvacátého prvního června je nejdelší den a nejkratší noc, nastává letní slunovrat. Začíná astronomické léto. Sbíráme léčivé byliny: violku trojbarevnou, vachtu trojlistou, šalvěj lékařskou, tužebník jilmový, sedmikrásku chudobku, řepík lékařský, podběl lékařský, jitrocel kopinatý, přesličku rolní, proskurník lékařský, smetánku lékařskou, meduňku lékařskou, oves, mateřídoušku obecnou, mátu peprnou, mátu kadeřavou, kopřivu dvoudomou, kontryhel obecný, komonici lékařskou, kokošku pastuší tobolku, kakost luční, jahodník obecný, hluchavku bílou, heřmánek pravý, celer, brusnici borůvku, benedikt lékařský, jehlici trnitou, bez černý, borovici lesní, břízu bělokorou, lípu srdčitou, hloh obecný, jabloň domácí, ořešák královský. Čas kosení trávy a sušení sena. Trávník oséváme osivem a hojně zavlažujeme a hnojíme. Brzy zrána zaléváme záhony, ovocné dřeviny. Přihnojujeme zeleninu. Kypříme záhony po dešti, a to hlavně česnek, aby se na kořenech nedržely zárodky plísně. Odstraňujeme nežádoucí plevel a škůdce. Větráme skleníky, odkrýváme pařeniště. Průběžně sklízíme dozrálé jednotlivé druhy zeleniny. Jednotíme mrkev, petržel, řepu. Přivazujeme rajčata a skleníkové okurky, papriky, zaštipujeme a pravidelně odstraňujeme dozrálé plody. Po sklizni jahod pravidelně přihnojujeme a prokypříme půdu a odstraňujeme šlahouny. Necháváme jen ty, které se nám hodí na sazenice. Nahrnujeme půdu kolem brambor do brázd. Sklízíme dozrálé ovoce a zavařujeme je, mrazíme nebo sušíme. Vyklízíme z půdy sadbový česnek, pěstovaný z pacibulek. Jednotíme odolné letničky. Přehazujeme kompost a proléváme jej. Zbytky zeleniny dáváme na kompost, který prosypeme vápnem. Mulčujeme bylinné záhony. Přivazujeme vinnou révu, okopáváme ji a přihnojujeme. Nově vysazené stromy pravidelně zaléváme. Zastřihujeme živé ploty. Nezapomínáme na doplňování vody do ptačích pítek. Vyséváme pozdní mrkev a hrách. Včelaři v tomto období prohlížejí včelstva a přidávají do nich stavební rámky. Kontrolují a chytají včelí roje. Nyní je čas vytáčení nasbíraného květového medu – „medování“.

Zdroje: Lunární kalendář Krásné paní – Žofie Kanyzová

Rady a postřehy včelaře A.F.

Dnes je 12. 8. 2020
Počasí
na naší přírodní zahradě
skoro jasno
27 °C
Nahoru