Aktuality

Žížalky jsou u nás vítány

IMG 5149V rámci environmentální výchovy v naší škole vyrobili žáci třídy 1.A pod vedením paní učitelky Šustáčkové vermikompostér z plastových kbelíků.

Pedagogové naší školy se snaží žáky vést k ekologickému chování vůči přírodě. Žáci samozřejmě třídí odpad, a dokonce se učí recyklovatelný odpad vhodně zpracovávat. Vermikompostér slouží k chovu žížal, je vyrobený z kbelíků od potravin. Skládá se ze tří pater. Ve všech kbelících jsou udělané otvory, jen ve spodním a vrchním patře je navíc umístěna netkaná bílá textílie, sloužící jako izolace před únikem žížal a vstupem nežádoucích návštěvníků např. mušek octomilek. Násadu kalifornských žížal naše škola získala darem od chovatele pana Zdeňka Žáka z Rosic. Kalifornské žížaly jsou velmi vhodné pro zpracovávání kuchyňského bioodpadu, který svou žravou rychlostí promění za tři měsíce ve velmi cenný kompost na hnojení zahrady nebo pokojových rostlin. Tekutý odpad tzv. „žížalí čaj“ je po naředění vodou velmi vhodný k hnojení rostlin a bylin. Aby se žížalkám dobře dařilo, musí se o ně žáci hezky starat. Žížalky jsou nenáročné, stačí jim hrst dobrého bioodpadu, do kterého patří veškeré slupky ze zeleniny a ovoce, sedlina z kávy a melty, nadrcené skořápky, čajové sáčky (neplastové), papírové proložky od vajec atd. Vlhčení bioodpadu se provádí jen při hodně suchém obsahu. Do vermikompostéru rozhodně nepatří: cibule, česnek, maso, kosti, tuk, slané nebo sladké zbytky jídla, hlína, kameny, plastové části, velké množství citrusových slupek, koření. Vermikompostér je uložený v naší škole na chodbě v prvním patře, aby žížalky měly klid pro svou důležitou práci. Děti denně budou kontrolovat, jak se jim daří a zda potřebují nakrmit. Již nyní se těšíme na výsledek, kdy poprvé sklidíme zpracovaný kompost z našeho chovu.

Dnes je 12. 8. 2020
Počasí
na naší přírodní zahradě
skoro jasno
25 °C
Nahoru