Duben v přírodě a zahradě

duben2018Většina keřů a stromů začíná pučet a vyhání nové výhonky. Ze země rostou svěží a čerstvé byliny. Z teplých krajin přilétají jiřičky a vlaštovky obecné, pěnice černohlavé, slavíci obecní, špačci, rákosníci a někteří dravci např. včelojed lesní a moták pochop. Přilétá většina ptáků, kteří hnízdí u nás. Tokají tetřívci, přepeřují bažanti do svatebního hávu. Kavky, straky, káňata, jestřábi mají postavená hnízda. Jiní ptáci začínají stavět nebo opravovat stará hnízda. Objevují se první hejna hmyzu. Budí se ježci, hadi a ještěrky a opouští zimní úkryty. Sbíráme a sušíme léčivé byliny: anděliku, čekanku, kokošku, kostival, mochnu, podběl, prvosenku, puškvorec, sedmikrásku, vlaštovičník a smetánku. Na lukách a zahradách hojně kvete violka vonná – fialka, která nádherně voní. Můžeme si z ní připravit zdravý sirup. Na zahradách je čas sázení černého rybízu, kiwi, růží a vinné révy. Vhodné je zasetí mrkve, petržele, hrachu, fazolí, ředkviček, mangoldu, špenátu, kopru, červené řepy, vodnice, tuřínu atd. Ve sklenících vyséváme první semínka zeleniny, bylinek a květin, abychom měli sazenice na pozdější výsadbu na záhony. Mulčujeme ovocnými štěpky bylinné záhony a také záhony s růžemi a trvalkami. Jahody přihnojujeme a mulčujeme slámou. Odstraňujeme první plevel, zaléváme záhony, kypříme záhony s česnekem. Na začátku dubna provádíme řez peckovin v ovocném sadu a výsev tykví a semen rajčat do truhlíků. Na konci dubna sázíme naklíčené rané odrůdy brambor a sazenice celeru, pikýrujeme sazeničky rajčat. Vysévají se semena slaměnek, slézové růže, divizny, hvozdíku, náprstníku. Opatrně větráme skleníky a pařeniště. Sklízíme první raný hlávkový salát a kozlíček polníček. Odstraňuje první škůdce a slimáky. Do truhlíků vysazujeme begonie a přihnojujeme pelargonie. Včelaři kontrolují svá včelstva. Přidávají do úlů nové rámky s mezistěnou. Čistí úly, pouští včelky do medníku, sledují kladení matky-královny, rozšiřují plodiště.

Zdroje: Lunární kalendář Krásné paní – Žofie Kanyzová

Rady a postřehy včelaře A. F.

Dnes je 24. 2. 2020
Počasí
na naší přírodní zahradě
oblačno
7 °C
Nahoru